Директорът на Дирекция „Аварийна помощ и превенция” на Столична община за поуките от COVID-19 и представянето им на СТРОЙКО 2020
Изминаха почти 7 месеца от отложеното изложение СТРОЙКО ЕКСПО, което сега ще се проведе от 21 до 25 октомври в НДК. Какви бяха за Дирекция „Аварийна помощ и превенция” изминалите месеци?
За нас изминалите месеци бяха месеци на труд и амбиция да направим всичко възможно да се приспособим към новите правила и мерките срещу вируса и да бъдем полезни в борбата с него. Всички служители на дирекцията работиха неуморно, като стриктно спазваха инструкциите на РЗИ.
Светът се промени радикално. Какви са промените при вас? Какви поуки си направихте?
Това, което се промени в дирекцията, е, че всички станахме по-отговорни и задружни, открих, че в такава трудна ситуация всички работеха на първа линия, без да се притесняват, и нито един служител, въпреки че всички имат семейства, деца, възрастни родители, не отказа да изпълнява задачите, свързани с доставката на храна на карантинирани и на болни, и превозваха пробите.
Разкажете къде бяха доброволците?
Доброволците бяха рамо до рамо с нас и помагаха за доставка на храна и пазаруване на възрастни и трудноподвижни хора.
Имаше ли нещо, което ви трогна, нещо, което винаги ще помните от този период на изолация?
Трогна ме реакцията и благодарността на хората, на които помогнахме.
Какво се променя в политиката на общината във връзка с COVID-19?
Много неща се промениха в политиката на общината във връзка с COVID-19, както и във всички учреждения, институции и дори в едно семейство. Естествено, че се отделиха финанси за борбата с разпространението, преобразува се режимът и начинът на работа, предвиди се и влезе в ход ежедневното дезинфекциране на всички общински обекти, обърна се специално внимание на МГТ, подлези и т.н.
Какво ще представите на СТРОЙКО 2020?
На СТРОЙКО 2020 ще представим нашата дейност и част от оборудването, с което разполагаме, ще представим филми как се действа при пожари в сгради, пожари в планински райони и радиационни химически аварии. Ще представим една шатра, която се разгъва за 2 мин. и половина и която се използва за евакуация на хора при различни видове инциденти. Ние имаме полигон за обучение в Панчарево, в който само миналата година сме научили 2900 деца, 3-ти и 4-ти клас, на това какво трябва да правят при бедствия, аварии и кризи. Важно е да се каже, че имаме единствената по рода си класна стая, имитираща 6-а степен по Рихтер. Освен това имаме цялата информация, спусната до Министерството на здравеопазването от Световната здравна организация във връзка с COVID-19. Разполагаме с всички документи и можем да обясним на хората за мерките, които трябва да спазват. Ще дадем и информация за доброволците, които са към Столична община, защото при развитието на действията по евакуация нашата дирекция играе основна роля по логистика - вода, храна, лекарства и всичко от което се нуждаят хората.
Мотото на СТРОЙКО 2020 е „Високотехнологичният дом и град”. Какво значи високотехнологичен град от гледна точка на аварийна помощ и превенция и с какво вашата структура е уникална?
Нашата структура е единствената на територията на Република България, която е подчинена директно на кмета и която се занимава с превенция и защита на населението. Идеята на такава дирекция е намаляване на последствията от бедствия, аварии и кризи с много голяма превантивна дейност. Имаме денонощно разположение на екипи на територията на столична община, които се занимават с превенция и при инцидент. Нашата дирекция се явява като координатор между всички дейности и кмета при преодоляване на последствия при различни видове инциденти.
Дигиталните решения при нас са свързани с модерните системи за ранно предупреждение и оповестяване при високи нива на реките, изграждаме пожарни кули, свързани с камери за наблюдение и софтуер, които приемат сигнал за всяко нерегламентирано сметище или открит огън. Ние работим и с последен модел на техниката за аварийно-спасителни дейности, същата, с която се работи и в Европа. Тя включва термокамери, сензори за търсене на хора при земетресение, дронове с термокамери и звук, типични за евакуация. Благодарение на технологиите правим изнесени щабове със сателитна връзка и имаме цифрова комуникация с останалите служби. Изградили сме си и собствена система в тетрасистемата на МВР, в която да можем да работим. Така че за мен развитието на тези системи е изключително важно и буквално казано - животоспасяващо.
Какво е съотношението между техника и човешки фактор във вашата работа?
В момента много важно е, че имаме възможността да ползваме европейски опит в сферата на превенцията и защитата на населението. При нас техниката е на високо ниво. Постоянно купуваме нова, която да надгражда и подобрява вече наличната. Имаме специализирани автомобили, екипировка за планинско и водно спасяване. Разработваме нещо и ще го кажем единствено заради СТРОЙКО. Закупуваме и ще инсталираме 5 информационни табла, които да съобщават обстановката на София - затворени улици, метеорологична обстановка и др. Разработваме и безплатно мобилно приложение, така че всеки, който стъпи на територията на София или в даден район, да може да разполага с тази важна информация при пресичане на клетката на мобилния оператор.
Какво трябва да направи човек, ако иска да стане доброволец при вас?
На сайта на Столична община има заявление, което трябва да се попълни, след което кандидатът се явява на комисия. Трябва да е навършил 18 години и да не е осъждан.
Всички одобрени кандидати преминават специализирано обучение към пожарна безопасност и защита на населението. Изпращаме ги допълнително и на курсове по първа долекарска помощ. Те участват в наши мероприятия. Доброволците при нас са облечени, обути, разполагат с техника и със собствена сграда, в която да развиват своите умения.
Има бизнеси и дейности, които не могат без жив контакт. Към тях спадат както строителството, така и изложенията. Как трябва да продължи животът оттук нататък? Вашето послание към столичани?
Всички казват, че трябва да свикнем с новото нормално, аз смятам, че трябва да спазваме всеизвестните правила и поведение, за да избегнем заразяване и предаване на вируса, но най-важното е да уважаваме и обичаме себе си и хората около нас, да се пазим взаимно, да си помагаме. Само така се преодоляват кризи, пандемии, бедствия, когато сме добри и единни.