За най-малките посетители на 53-то изложение СТРОЙКО, от Русенски университет са планирали провеждане на детска работилница, в която на достъпен за децата език ще се покажат възможностите на приложното блоково програмиране
Екип от Катедра „Телекомуникации“ на Русенски университет „Ангел Кънчев“ ще вземе участие в 53-то изложение СТРОЙКО ЕКСПО есен 2020 година, което тази година се провежда под мотото ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИЯТ ДОМ И ГРАД. На 22 октомври, по време на семинара „СТРОЙКО ЕКСПО: ДИГИТАЛНИ РЕШЕНИЯ ЗА СЪВРЕМЕНЕН НАЧИН НА ЖИВОТ“, който е част съпътстващата програма на изложението, преподавателите от Русенски университет ще представят доклад на тема "Съвременни области на приложение на 3D технологиите, безпилотните летателни апарати и изкуствения интелект". Представянето акцентира върху изследователската дейност на екипа на РУ от последните години и включва различни области на приложение на безпилотните летателни апарати, технологиите за 3D дигитализация и визуализация на обекти, както и използването на адитивните технологии. По време на презентацията ще бъдат представени различни възможности за приложение на безпилотните летателни апарати (БЛА) – в строителството, геодезията, архитектурата, археологията, машинното инженерство, земеделието и др.
В рамките на събитието, ще бъде представена проектираната и създадената в Русенски университет „Ангел Кънчев“ двустепенна система за ранно откриване на пожари, която използва изкуствен интелект, невронни мрежи и компютърно зрение в комбинация с безпилотни летателни апарати с фиксирано и ротационно крило. Разработката предстои да получи патент и е направена в рамките на проект „Система за наблюдение на горите за ранно откриване и оценка на пожари в региона Балкани-Средиземно море“ (SFEDA).
Русенски Университет „Ангел Кънчев“ разполага с повече от десет различни по вид и функционалност безпилотни летателни апарати. Част от тях включват образователни дронове, като DJI Tello, дронове за въздушно фото и видео заснемане, като DJI Inspire, DJI S1000+ и Yuneec Typhoon H Plus, както и индустриални дронове, като DJI Matrice M210RTK и DJI Mavic 2 Enterprise Dual. От 2019 г. насам, Русенски Университет „Ангел Кънчев“ разполага и с ALTi Transition F - вертикално излитащ безпилотен летателен апарат с фиксирано крило, който има полетно време от над 8 часа и общ обхват на действие 100 км.
Екипът на Русенски университет е национален лидер в прилагането на съвременните ICT технологии за опазване и популяризиране на културно-историческо наследство, чрез един атрактивен подход, с развитие на гъвкави, многофункционални платформи за WEB, Android и IOS-базиран достъп до цифровизирано съдържание и информация. В рамките на реализирани проекти екипа притежава най-доброто налично оборудване за създаване на наземно и въздушно видео и фото съдържание с резолюция Ultra HD 4K, лазерни 3D скенери с регистрация на текстури, мощни сървъри с лицензиран софтуер за рендиране и създаване на тримерно съдържание, фото и видео реалистични визуализации за интегриране в приложения с добавена и виртуална реалност (AR&VR).
В последните години екипа е съсредоточил своите усилия в създаване на методи и системи за атрактивна визуализация на тримерни обекти за популяризиране на културно-историческо наследство на публични места. В резултат на дейността са разработени методи за създаване на съдържание и прожектиране в холограмни дисплеи, които притежават възможността за визуализация на тримерни обекти.
Интегрирането на тези системи в публични пространства с отворен достъп (площади, фоайета на публични административни сгради, гари, летища, библиотеки, училища, университети и др.) са един успешен начин за популяризация на културно – историческото наследство и насърчаване на историческия, културния и духовен туризъм. От 2013 година насам екипа за дигитализация на Русенски университет се занимава активно с дигитализация на културно и историческо наследство. В рамките на няколко международни проекта, са сканирани и дигитализирани над 400 артефакта, които са на съхранение в 12 музея от трансграничния регион между Румъния и България.
През годините е натрупан сериозен опит, който е споделян с всички заинтересовани лица в рамките на организирани ежегодни събития и обучения за дигитализация. 3D технологиите доведоха до революция в много индустрии и намериха своето приложение в редица области – от медицината до образованието. Те са динамични и бързо развиващи се методи за превръщане на реални обекти в цифрова информация.
Снимки от процеса по дигитализация и обработката на информацията:
В процеса по дигитализация екипа използва високотехнологични 3D скенери, които имат изключително висока прецизност. Използването на такъв тип технологии позволява бързо прототипиране и прилагане на обратно инженерство. Екипа на Русенски университет притежава серия от 3D скенери – Artec Space Spider, Artec Eva и Artec Leo. Необходимостта от използването на различни скенери е породена от различната големина на детайлите, които се сканират. Space Spider скенерът на Artec е най-прецизният. Той позволява сканиране на малки обекти и има способността да улавя детайли в модели дори с размер на монета. Точността, която този скенер предлага е 0.05 mm. Другите два скенера са приложими при сканиране на големи обекти, като Artec Leo е първият, който предлага автоматична обработка в самия скенер, тъй като е снабден с мощен изчислителен ресурс.
Това не налага необходимостта от връзка с компютър по време на сканирането. Освен това Artec Leo е скенерът, който сканира с най-голяма честота. Тези скенери използват технология на сканиране със структурирана светлина и излъчват светлинна решетка върху повърхността на модела. Тази светлинна решетка се пречупва по повърхността на модела и така скенерът записва информацията за геометрията на самият модел. Изчисленията са базирани на принципа на триангулация, където между всяка точка от повърхността на обекта, светлинният прожектор и камерата се образува триъгълник.
За най-малките посетители на 53-то изложение СТРОЙКО, от Русенски университет са планирали провеждане на детска работилница, в която на достъпен за децата език ще се покажат възможностите на приложното блоково програмиране. За целта участниците ще използват собствените си мобилни устройства и различни роботизирани платформи - летящи дронове и наземни роботи. Основната цел на тази работилница е да се покаже на децата, че съществуват реални приложения на Теоремата на Питагор, златното сечение, последователността на Фибоначи и с това да се стимулира интереса им към математиката, физиката и инженерните науки.